Nõudepesumasin on arenenud heaolutooteks

Kui varem oli masina ostjatele tähtis eelkõige veekulu kokkuhoid võrreldes käsipesuga, siis nüüd muretsetakse abimees majja rohkem ikka mugavuse ja aja kokkuhoiu pärast.

Mürisev ja nõusid kolistav kobakas kööginurgas, mis andis märku köögi suurusest ja omanike jõukusastmest, on jäädavalt läinud. Asemele on astunud vaikselt sumisevad pisikesed nõudemasinad, mida saab tõsta lauale, riiulile või kuhu tahes ka siis, kui köök on väga väike. Enam pole see luksustoode, vaid elementaarne majapidamisseade, nagu on seda näiteks pesumasin. Kaasa aitab tehnikaseadme levikule asjaolu, et tänapäevast nõude­ pesumasinat saab panna igasse majja, kus vesi sees, mudeleid eri vajadustele on lihtsalt niivõrd palju, kinnitab masinate asjatundja, Tehnikastuudio müügijuht Aivo Lemmsalu.

20 aasta jooksul on Aivo näinud, kuidas nõudepesumasinad järjest rohkem eestlaste kodudesse kanda kinnitavad. Need on jõudnud maamajapidamistesse, suvilatesse, ühetoalistesse väikese köögiga korteritesse. Suurim muutus oligi see, et müügile ilmusid väikesed eraldi seisvad masinad, mida sai tõsta lauale, riiulile või mujale, kuhu parasjagu vaja. Päris viimane suundumus on see, et hinnavahe suurema ja väiksema masina vahel pole enam nii tuntav kui veel mõne aasta eest. Hind pole otsustamise kriteerium number üks ning paljud kliendid järgivad tehnikatundja nõuannet osta sel juhul pigem suurem variant, millel rohkem jõudlust ja eriprogramme (kiirpesu, eri-, nt klaasipesu, täis­ automaatika, viiteprogramm jms) ning mida pole tänu mahutavusele vaja mitu korda ööpäevas käima panna. Mida on majapidamises nõudepesumasina jaoks vaja? „Ühendust vee ja äravooluga 1,5 meetri raadiuses,” vastab Lemmsalu. Masina enda võib panna kas või laua alla. Kui nõude­pesumasin muretsetakse suvemajja, kus pool aastat ei elata, peab hoolega vaatama, et sinna mitte mingil juhul talveks vett sisse ei jääks, muidu masin jäätub. Seda on äärmiselt tähtis jälgida, sest veidi vett jääb pärast nõudepesu alati sisse. Lemmsalu hinnangul võiks ühel heal nõudepesumasinal olla kindlasti automaatprogramm, mis peale temperatuuri kontrollib ka vee mustuse taset. Tehnikaeksperdi sõnul on hea asi veel kiirpesu (30 minuti programm) ja eraldi klaasipesuprogramm, sest teatavasti lähevad klaasid juba 45 kraadise veega pestes tuhmiks. Klaasipesuprogramm on vaid parematel masinatel. Hea, kui olemas on veelukustus – kui kuskilt hakkab lekkima, hoiab see uputuse ära.

Eestlased armastavad Electroluxi, Boschi ja Siemensit, teab Lemmsalu. Ise muretses ta koju AEG. „Igal kauba­märgil on lai valik eri võimalustega masinaid, lihtsalt peab võrdlema ja nõu küsima,” soovitab ta.

Mida võiks enne ostmist teada?

Keskmine nõudepesumasin peseb korraga 9–14 komplekti nõusid, ühe suuruseks peetakse kolmekäigulise 10 lõunasöögi eri komponente: prae-, supi- ja magustoidutaldrikuid ning söögivahendeid. Ühe pesu­ korraga kasutab masin 7–15 liitrit vett. Ökonoomne pesu peaks erinevalt käsitsi­ pesust kulutama 3–4 korda vähem vett. Kui vesi kogu aeg voolab, on vahe veelgi suurem. Mingi pildi senisest veekasutusest annab seegi, kui koguda kokku aasta jagu veearveid ja vaadata tarbitud kogust.

Kõigepealt tuleb mõelda, milliseid nõusid ja kui palju tuleb masinal pesema hakata. Kui majakondsetel on kombeks tihti klaase kokku lüüa, tasub kohe valida klaasipesuprogrammiga masin. Kui ilmselgelt koguneb päevas rohkem nõusid, kui väikesesse lauapealsesse masinasse korraga mahub, tasub vaagida, kumb on mõttekam: pesta kaks korda päevas väikese masinaga või visata üks köögikapp välja ja osta suur masin. Uurida tuleb masina sisu: osa väikeseid mudeleid on liigutatavate korvide ja riiulitega – nii saab suurematele nõudele vajadusel ruumi tekitada.

Valida saab eraldi seisvate, integreeritavate ja täisintegreeritavate nõudepesumasinate vahel. Esimese võid panna, kuhu tahad, täis­ integreeritav on täielikult mööblisse paigaldatud, osaliselt integreeritaval jääb paneel välja.

Odavamate ja kallimate nõude­ pesumasinate hinnad erinevad enam kui kaks korda – masina saab nii 250 kui ka 1500 euro eest. Kallimatel on põhifunktsioonidele lisaks automaatpesuprogramm, pihusti­ pea praepannide puhastamiseks ning taimer. Erinevad on ka müratasemed. Mida väiksemad detsibellid, seda vaiksemalt masin töötab. Heaks peetakse 39–44 detsibelli, 45ga saab ka hakkama, 50–53 detsibelli on ikka täitsa kuuldav.

Vee kokkuhoiust tähtsamaks peavad need, kel masin majas või plaanivad seda muretseda, aja kokku­hoidu. EE Tehnika esitas selle küsimuse viiele nõudepesumasina kasutajale: viie-, kolme- ja üheliikmelise ning kahe neljaliikmelise leibkonna esindajale. Kokkusattumus või mitte, kuid kõik kinnitasid, et vee kokkuhoidu nad paari aasta jooksul märganud pole, rohkem vaba aega muud teha aga küll.

(Allikas: EE Tehnika 21.mai 2014, Agne Narusk)